اسپانیا و ایران

تیر ۲۱ام, ۱۳۹۲

در پست قبلی با عنوان طوفان شن راجع به نگرش منفی فعلی ساکنان اندلس به اسلام  نوشتم. مور Moor  به معنای مراکشی، با کمی بار منفی، نامی است که اسپانییها به اعراب مسلمان دادند.  بررسی تاریخ حکمرانی اعراب در این منطقه، بی انصافی اسپانیاییها را در داشتن این نگرش منفی نسبت به مسلمانان نشان می‌دهد. در زمان حکومت اعراب، جنوب اسپانیا آبادترین و پیشرفته‌ترین منطقه اروپا محسوب می‌شد. در این زمان، اندلس در اوج قدرت، عظمت و ثروت خود بود. اعراب به همراه خود تکنولوژی، علوم جدید و فلسفه را با خود آوردند. قبل از اعراب، قبائل ژرمن بر  جنوب اسپانیا حکومت می‌کردند. حکومت اعراب به نسبت قبایل ژرمن، پیشرفت بزرگی محسوب می‌شد. انتهای حکومت اعراب در این سرزمین  نیز مقارن با اوج دوران تاریک اروپا و حکومت کلیسا بود. حاکمان بعدی اسپانیا شاید از منفی‌ترین نمونه‌های حکومت مذهبی مسیحی بودند. بسیاری از مسلمانان به زور مجبور به تغییر دین یا ترک اسپانیا شدند. اسپانیا در حدود هزار سال شاهد لیبرال‌ترین نوع اسلام و مخوف‌ترین نوع مسیحیت، هر یک بلافاصله پس از دیگری بوده است.

نکته جالب تفاوت بین نگرش مسلمانان مهاجم به ایران و اسپانیا ست. ایران قبل از هجوم اعراب امپراطوری بزرگ با فرهنگ و ادبیات خاص خود بود. مسلمانان بعد از تسلط به ایران، به روایاتی کتابخانه‌ها را به این بهانه که قرآن برای هدایت کافی است و کتاب دیگری نیاز نیست سوزاندند. در حالی که مسلمانان مهاجم اسپانیا، عملا ثروت و علم را به این کشور بردند. کتابهای یونانی را که به عربی ترجمه کرده بودند به این منطقه آوردند، کتابهای مهم را به عربی ترجمه کردند، قصرها و عمارات با تکنولوژی بالا ساختند. رویکردی کاملا متفاوت با ایران.

یک توضیح ممکن این تفاوت می‌تواند فاصله زمانی دو حمله باشد. لشکرکشی نهایی منجر به سقوط ایران در زمان عمر و در سال ۶۵۱ طی جنگهای قادسیه و نهاوند اتفاق افتاد. طارق بن زیاد از سرداران ولید خلیفه اموی  در سال ۷۱۱ بعد از میلاد از تنگ جبل الطارق گذشت و اسپانیا را در مدتی کوتاه فتح کرد. می‌توان تصور کرد که اعراب در مدت شصت سال حکومت بر ایران فرهنگ و دانش  پارسیان را جذب کرده باشند و عملا ساکنین اسپانیا مهاجمان متفاوتی را به خود دیده باشند. این اتقاق در مورد سایر مهاجمین به ایران نیز بارها افتاده است. مغولهای وحشی و خونخوار نیز بعد از دو نسل حکومت به ایران، به شخصیتهای فرهنگ دوست و حامی شعر و علم تبدیل شدند.

Posted in Uncategorized | Comments (۸)

۸ Responses to “اسپانیا و ایران”

 1. سعيد از ايران Says:

  سلام
  در مورد بخش نهایی متن با شما هم عقیده ام.
  حتی خود اعراب حاکم بر ایران بر این امر که جهت حکومت یک آن هم نمی توانستند بی نیاز از وزرای و مشاوران ایرانی باشند، اعتراف دارند. (در زمان ساسانیان ایران نظامی قدرتمند و بوراکراسی اداری مناسبی برای اداره کشور داشت ، و سایر حکومت ها سعی در کپی برداری از آن داشتند)
  در مورد تاثیر فرهنگ و ادبیات هم نکته جالبی وجود دارد که برایم هم خیلی جالب توجه است و هم معما ، و آن اینکه افراد (مستقل از دین ، ن‍‍‍ژاد و فرهنگ) وقتی مدتی با ایران ارتباط مستقیم دارند سوقاتی که با خود می برند کمالات و ارزش های مثبت است. ولی ایرانی ها در مقابله با فرهنگ های دیگر بیشتر به سمت نکات منفی آن اجتماعات گرایش می یابند. (البته جامعه آماری که شامل میانگین ای از تمامی اقشار آن جامع باشد ، مد نظر است).
  کلام ای از دوست :
  هیچکس گاری مار را به قطاری تبدیل نکرد
  هیچکس ذوق و اندیشه پرواز نداشت
  هیچکس از سر عبرت به جهان خیره نشد
  هیچکس از سفری تحفه و سوغات نداشت
  …..
  چرا قافله علم از اینجا نگذشت
  ….
  اگر همره این قافله گشتند بسی ، برنگشتند چرا ؟

 2. محمد Says:

  جنگ نهروان ربطی به ایران نداره. جنگ نهروان از جنگهای سه گانه امام علی (ع)است.

 3. admin Says:

  سعید خان،
  من تصورم اینی که شما میگی نیست. ایرانیها معمولا در همه جای دنیا اقلیت با کلاسیند. معمولا تحصیل کرده، دارای مشاغل آبرومند و وضع مالی نسبتا خوب هستند.
  برگشتن قاقله اما خود داستان دیگری است پر از آب چشم.

 4. admin Says:

  محمد
  ممنون از یادآوری. با جنگ نهاوند اشتباه کردم. تصحیح کردم.

 5. سعید از ایران Says:

  من مبنای و طرف صحبت در بخش تاثیر پذیری ایران های مقیم در داخل کشور است. چون تا به حال تجربه زندگی خارج از ایران را نداشته ام ، نمی توانم در مورد آن اقلیت نظری دهم.
  صحبت پیرامون بحث انتقال فرهنگ به مبدا بود. نه تاثیر پذیری و ماندن در مقصد!
  فکر می کنم در انتقال منظورم و یا حداقل برداشت آن از سمت شما اشتباهی صورت گرفته است.

 6. admin Says:

  شاید هم هردو 😉

 7. گیس طلا Says:

  دستمال جادویی
  با تکنولوژی نانو
  جهت پاک کردن هر نوع لکه ای
  حداقل فروشندگان مترو درتبلیغش این جمله را میگویند:)))

 8. admin Says:

  توضیح اینکه توضیح بالا را gistela در پاسخ به سوال من در وبلاگشان http://gistela.blogspot.de/2013/07/blog-post_2635.html
  نوشته‌اند.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.