دکترین شوک

اسفند ۱۱ام, ۱۳۸۶


اخیرا کتاب صوتی The Shock Doctrine را به اتمام رساندم. در این کتاب خانم نوامی کلاین، ارتباط جالبی را بین بعضی وقایع مختلف جهانی مطرح می کند. انتشارات پنگوئن، ناشر کتاب، فیلمی کوتاه را تهیه کرده است. این فیلم را می توان از سایت کتاب دانلود کرد. صد البته کتاب صوتی آن را نیز می توان به راحتی در اینترنت یافت. برخی از مطالب این کتاب که بیشتر به ذهنم مانده است، را در زیر نقل می کنم:

در بین جزوه های آموزشی سیا، برخی از روشهای بازجویی توضیح داده شده است. مثلا این که فرد مورد بازجویی، در تاریکی مطلق قرار گیرد، تمام نشانهای شخصی وی از وی گرفته شود.

در این کتاب، با یکی از بازماندگان آزمایشهای روانی به منظور شتشوی مغزی مصاحبه شده است. یکی از اشخاصی که به منظور پاک شدن حافظه و شخصیت، مورد اعمال شوکهای الکتریکی شدید و مکرر قرار گرفته است و به این ترتیب حافظه قبل از ۲۰ سالگی خود را به کلی از دست داده است.

همین رویه در سطح جهانی و به خصوص در زمینه های اقتصادی مشاهده می شود. شخصی به نام میلتون فریدمن مبدع تئوری شوک تراپی است و این روش را در دانشگاه شیکاگو پایه گذاری کرده است. او معتقد به کاپیتالیزم و آزادی بازار و به حد اقل رساندن دخالت دولت است. فریدمن یکی از موثرترین اقتصاد دانان است. بسیاری از کشورها اصول او را مستقیما در سیاستگذاریهای کلان اقتصادی، مبنا قرار داده اند. ریگان در آمریکا، مارگارت تاچر در انگلیس، پینوشه در شیلی تنها مثالهایی هستند.

فریدمن معتقد است که نظام سرمایه داری در کشورهای توتالیتر، باعث ایجاد فضای آزاد سیاسی نیز خواهد شد.

فریدمن معتقد است که دولتها بسیاری از اصلاحات شدید اقتصادی را تنها در سایه شوکهای طبیعی یا حادث شده می توانند انجام دهند. در کتاب مثالهایی بررسی می شوند.

در شیلی، پینوشه با اعمال سیاستهای شدید، شوک در جامعه ایجاد کرد و با نظر مستقیم فریدمن در شیلی بازار آزاد را ایجاد کرد. نتیجه کار وحشتناک بود. فقر و بیکاری و تورم سراسر شیلی را فراگرفت.

این سیاستها، در آرژانتین و روسیه نیز به تفصیل نقد شده اند. یا اینکه چگونه سرمایه داران با استفاده از شوک حاصل از سونامی، توانستند ماهیگیران را از ساحلهای زیبای خود برانند و با احداث هتلهای متعدد، صنعت توریسم را در سریلانکا پایه ریزی کنند.

نویسنده سفری به عراق داشته است و تصویر جالبی از وضعیت بازسازی عراق به دست می دهد. از اینکه زمان حمله، چگونه ارتش آمریکا با فلج کردن مخابرات، رادیو و تلوزیون، الکتریسته و آب، مردم را در حالتی از شوک نگه داشته است. چگونه به بهانه بازسازی، ملیاردها دلار اختلاس می شود .

 

پی نوشت: این هم یک پست مرتبط از یک وبلاگ دیگر

 

Posted in Uncategorized | Comments (۲)

۲ Responses to “دکترین شوک”

 1. zcma Says:

  سلام وبلاگ خیلی خوبی دارین
  منتظر مطالب جدیدتون هستم
  اگه سری هم به ما بزنید خوشحال می شم

  http://www.Gcma.tk

 2. حامد قدوسی Says:

  و این هم یک پست مرتبط دیگر 🙂

  http://chaay.ghoddusi.com/2008/03/post_866.html

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.