Archive for تیر, ۱۳۹۲

مهاجرت از بلاگفا به ورد پرس

تیر ۲۷ام, ۱۳۹۲

شاید بعضی از خوانندگان اندک این وبلاگ به یاد داشته باشند که نسخه قبلی این وبلاگ روی بلاگفا میزبانی می‌شد. این جا و آنجا خواندم که وردپرس به مراتب قویتر است. بعد از امتحان یک نسخه آزمایشی تصمیم از مهاجرت به وردپرس گرفتم. در عمل متوجه شدم که وردپرس در ایران فیلتر است و به همین دلیل مهاجرت را متوقف کردم. کمی که فرصت کردم و بعد از افتادن در دام یک شیاد مدعی ارائه خدمات میزبانی، میزبان مناسب و ارزانی برای راه انداختن وردپرس  پیدا کردم. با این روش دیگر مشکل فیلتر شدن در داخل ایران وجود ندارد.

اکنون نوبت انتقال فایل به وردپرس بود. با کمال تعجب متوجه شدم که چنین امکانی در وردپرس وجود ندارد. این سیاست بلاگفا مبنی بر جلوگیری از مهاجرت کاربرانش با حذف امکان تهیه نسخه پیشتیبان، من را به مهاجرت زودتر از بلاگفا مصمم تر کرد. با جستجو در اینرتنت، متوجه شدم که یک مبدل که به صورت افزونه‌ای روی فایرفاکس نوشته شده بود، این کار را انجام می‌دهد. نصب و راه‌اندازی آن البته خیلی هم آسان نبود. نسخه پشتیبان آزمایشی تهیه شده را با اطمینان از وجود چنین ابزاری پاک کردم و به برپا کردن وردپرس روی هاست خودم پرداختم.

بعد از راه اندازی وردپرس به سایت قبلی مهاجرت کردم و  متوجه شدم که نویسنده دیگر نرم‌افزار را ارائه نمی‌دهد و قصد ارائه نسخه غیررایگان آن را دارد. این نسخه غیر رایگان را که این بار به صورت فایل اجرایی روی کامپیوتر نصب می‌شود، را اینجا می‌توان پیدا کرد.

تصمیم گرفتم که یک مبدل خودم بنویسم. کار سختی نبود و بیشتر از یکی دو روز کار نبرد. با توجه به اینکه سایر کاربران نیز ممکن است مشکل مشابهی داشته باشند، بهتر دیدم که آن را به صورت آسانی در اختیار همگان قرار دهم، البته تا آنجا که هاست کوچک من را از کار نیندازد. روال کار بسیار ساده است. کافی است که چند تنظیم را در بلاگفا انجام دهید، به سایت زیر رفته آدرس سایت مورد نظر و ایمیل خود را بدهید. در صورتی که همه چیز درست پیش برود، ایمیلی شامل فایل پشتیبان دریافت خواهید کرد. کافی است که این فایل پشتیبان را در وردپرس بازیابی کنید.

blogfa2wordpress.saeidmirzaei.com

در حال حاضر این ویژگیها پشتیبانی می‌شوند:

  • پستها به ترتیب داده شده تبدیل می‌شوند.
  • تاریخها از تاریخ میلادی به تاریخ شمسی تبدیل می‌شوند.
  • کامنتهای پستها در نظر گرفته می‌شوند.
  • شکلک (Smiley) های موجود به شکلکهای معادل در وردپرس تا حد امکان تبدیل می‌شوند.

 

اگر از این مبدل استفاده کردید، خواهش می‌کنم که تجربه مثبت و منفی خود را با من در میان بگذارند و مرا در بهتر کردن آن کمک کنید.

مبدل به زبان پایتون نوشته شده و سورس آن در https://github.com/smirzai/blogfa2wordpress   قابل دسترس است. بدیهی است که از کمکهای داوطلبان استقبال می‌شود.

 

ارجاعات:  این عزیزان از برنامه تبدیل استفاده کرده اند و چیزی در موردش نوشته اند

 

 

Tags: , , , , ,
Posted in تجربه | Comments (۱۱۵)

اسپانیا و ایران

تیر ۲۱ام, ۱۳۹۲

در پست قبلی با عنوان طوفان شن راجع به نگرش منفی فعلی ساکنان اندلس به اسلام  نوشتم. مور Moor  به معنای مراکشی، با کمی بار منفی، نامی است که اسپانییها به اعراب مسلمان دادند.  بررسی تاریخ حکمرانی اعراب در این منطقه، بی انصافی اسپانیاییها را در داشتن این نگرش منفی نسبت به مسلمانان نشان می‌دهد. در زمان حکومت اعراب، جنوب اسپانیا آبادترین و پیشرفته‌ترین منطقه اروپا محسوب می‌شد. در این زمان، اندلس در اوج قدرت، عظمت و ثروت خود بود. اعراب به همراه خود تکنولوژی، علوم جدید و فلسفه را با خود آوردند. قبل از اعراب، قبائل ژرمن بر  جنوب اسپانیا حکومت می‌کردند. حکومت اعراب به نسبت قبایل ژرمن، پیشرفت بزرگی محسوب می‌شد. انتهای حکومت اعراب در این سرزمین  نیز مقارن با اوج دوران تاریک اروپا و حکومت کلیسا بود. حاکمان بعدی اسپانیا شاید از منفی‌ترین نمونه‌های حکومت مذهبی مسیحی بودند. بسیاری از مسلمانان به زور مجبور به تغییر دین یا ترک اسپانیا شدند. اسپانیا در حدود هزار سال شاهد لیبرال‌ترین نوع اسلام و مخوف‌ترین نوع مسیحیت، هر یک بلافاصله پس از دیگری بوده است.

نکته جالب تفاوت بین نگرش مسلمانان مهاجم به ایران و اسپانیا ست. ایران قبل از هجوم اعراب امپراطوری بزرگ با فرهنگ و ادبیات خاص خود بود. مسلمانان بعد از تسلط به ایران، به روایاتی کتابخانه‌ها را به این بهانه که قرآن برای هدایت کافی است و کتاب دیگری نیاز نیست سوزاندند. در حالی که مسلمانان مهاجم اسپانیا، عملا ثروت و علم را به این کشور بردند. کتابهای یونانی را که به عربی ترجمه کرده بودند به این منطقه آوردند، کتابهای مهم را به عربی ترجمه کردند، قصرها و عمارات با تکنولوژی بالا ساختند. رویکردی کاملا متفاوت با ایران.

یک توضیح ممکن این تفاوت می‌تواند فاصله زمانی دو حمله باشد. لشکرکشی نهایی منجر به سقوط ایران در زمان عمر و در سال ۶۵۱ طی جنگهای قادسیه و نهاوند اتفاق افتاد. طارق بن زیاد از سرداران ولید خلیفه اموی  در سال ۷۱۱ بعد از میلاد از تنگ جبل الطارق گذشت و اسپانیا را در مدتی کوتاه فتح کرد. می‌توان تصور کرد که اعراب در مدت شصت سال حکومت بر ایران فرهنگ و دانش  پارسیان را جذب کرده باشند و عملا ساکنین اسپانیا مهاجمان متفاوتی را به خود دیده باشند. این اتقاق در مورد سایر مهاجمین به ایران نیز بارها افتاده است. مغولهای وحشی و خونخوار نیز بعد از دو نسل حکومت به ایران، به شخصیتهای فرهنگ دوست و حامی شعر و علم تبدیل شدند.

Posted in Uncategorized | Comments (۸)