Archive for اسفند, ۱۳۸۷

احمق سالاری

اسفند ۹ام, ۱۳۸۷

چند وقت پیش فیلم ایدیوکراسی (Idiocracy) را دیدم. قبلا در یکی از پستهایم نوشته بودم که به نظر میرسد به دلیل کنترل مرگ و میر و استقلال تعداد فرزندان یک زوحج از قابلیتهای مهم برای بقای آنها، چرخه تکامل بیولوژیک نوع بشر متوقف شده باشد و درعوض تکامل اجتماعی  چرخه تکامل دیگری را پدید آورده باشد.

دستمایه این فیلم کمدی این ادعاست که چرخه تکامل بشر کماکان برقرار است ولی این بار در جهت منفی.

به دلیل اهمیت یافتن موارد ذاتا بی اهمیت  در زندگی انسان، بیشتر منابع در  این نوع مصارف صرف می شود.  همچنین زوجهای با سطح هوش بالاتر کمتر بچه به دنیا می‌آورند. در نتیجه رفته رفته هوش متوسط و تواناییهای نوع بشر تنزل می کند.

فیلم داستان پلیسی را بازگو می‌کند که به همراه یک زن خیابانی در یک آزمایش خواب مصنوعی شرکت می‌کند  و قرار است سال بعد بیدار شود. به دلیل بسیار سری بودن تحیقیات کسی در مورد آن خبر ندارد. آزمایش کنندگان به دلیلی بازداشت می‌شوند و این دو نفر به حال خود رها می‌شوند. تا این که پانصد سال بعد به صورت اتفاقی بیدار می‌شوند. در این پانصد سال، به دلایل فوق، هوش انسانها به مراتب پایین آمده است و کسی عقلش به کارهای ساده نمی‌رسد. همه مردم تنبل شده اند. هیچ کس آشغالها را جمع نمی‌کند. زبان مردم شل و ول شده و رئیس جمهور آمریکا یک خواننده هیپی است.

پلیس داستان ما، در یک تست هوش آزمایشی تعجب همه را بر می‌انگیزد و به عنوان باهوش ترین انسان زنده شناخته می‌شود و بقیه ماجرا…..

تصور ارائه شده در این فیلم از نحوه تکامل داروینی بشر در آینده برایم جالب بود.

Posted in Uncategorized | Comments (۴)